Obsah

Od 15.2.2021 sa začalo sčítanie obyvateľov online

Typ: ostatné
Od 15.2.2021 sa začalo sčítanie obyvateľov online  1sčítanie obyvateľov

Od pondelka 15. februára 2021 budeme mať šesť týždňov na to, aby sme vykonali tzv. samosčítanie. Znamená to vyplnenie elektronického formuláru na webstránke scitanie.sk, ktorý pripravil Štatistický úrad SR v rámci pravidelného sčítania obyvateľov, domov a bytov. Sčítanie sa realizuje každých desať rokov, získané dáta sú dôležitým zdrojom informácií pre všetky sféry života, verejný a súkromný sektor, odbornú aj laickú verejnosť. Zároveň slúžia ako základ na analýzy vývojových trendov, na prognózy a projekcie jednotlivých oblastí spoločného života.

Ako sa sčítať? Je to jednoduché, stačí pár klikov z pohodlia domova. Vyplnenie elektronického formuláru, ktorý je od pondelka zverejnený na scitanie.sk aj v mobilnej aplikácii, zaberie zhruba desať minút. Ak sa nemôžete sčítať sami, poproste blízku osobu alebo rodinného príslušníka, aby vám pomohli. V prípade otázok môžu obyvatelia kontaktovať call centrum Štatistického úradu SR na čísle 02/20 92 49 19.

Pandémia koronavírusu zasiahla aj do pripravovaného sčítania. Pre obyvateľov mali byť v tomto období otvorené kontaktné body, na ktorých by stacionárni asistenti pomáhali s vyplnením dotazníka, zároveň mali mobilní asistenti navštevovať tých, ktorí sa nevedia sčítať sami, priamo v domácnostiach. Ako informoval štatistický úrad, asistované sčítanie bude nasledovať medzi 1. aprílom a 31. októbrom 2021, obce majú byť s ďalšími podrobnosťami oboznámené čoskoro.

Pri organizácii sčítania sa myslí aj na cudzojazyčných či nepočujúcich obyvateľov Slovenska. Vizuály a samotný formulár sú okrem slovenčiny pripravené i v rôznych jazykových mutáciách. „V období začiatku sčítania sa bude zverejnené aj inštruktážne video, ako postupovať pri samosčítaní. Toto video bude okrem slovenského jazyka aj v anglickom jazyku a bude obsahovať titulky pre nepočujúcich,“ uvádza Štatistický úrad SR.

 

 

 

 


Vytvorené: 16. 2. 2021
Posledná aktualizácia: 16. 2. 2021 13:57
Autor: